Zwrot PIT ze sprzedaży działki – nie zostawiaj pieniędzy fiskusowi!

Maj 2024 roku okazał się kolejnym miesiącem pod znakiem sukcesu dla naszej kancelarii. W tym czasie uzyskaliśmy korzystny wyrok dla jednego z naszych Klientów. A już w grudniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, na jego koncie pojawiło się ponad 100 tys. zł zwrotu nadpłaty w podatku PIT!

Przedmiotowa sprawa dotyczyła rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży działek własnych w sytuacji, gdzie klient nie zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej jako podmiot profesjonalny w obrocie gospodarczym. Sprzedawane nieruchomości pochodziły wówczas z darowizny ówczesnej małżonki Skarżącego. Była małżonka nabyła nieruchomość w celu długoterminowego alokowania nadwyżek finansowych, zgromadzonych w ramach jej majątku prywatnego. Celem równoległym od początku było wykorzystanie alokowanych środków oraz ewentualnych zysków na zaspokajanie potrzeb rodziny. Wartym zaznaczenia jest fakt, że klient w tym stanie rzeczy zainicjował czynności zmierzające do wydania decyzji o warunkach zabudowy dla ww. nieruchomości, ustalając m.in. budowę 9 budynków mieszkalnych. Jednocześnie mając na celu dokonanie sprzedaży skorzystał z usług profesjonalnego pośrednika obrotu nieruchomościami. Należy przy tym zastrzec, że podział nieruchomości na mniejsze działki nie może decydować jeszcze o  zawodowym charakterze działalności danego podmiotu, a fakt skorzystania przy sprzedaży nieruchomości z usług biura pośrednictwa obrotem nieruchomości tylko podkreśla niezawodowy charakter czynności podejmowanych przez Wnioskodawcę. O profesjonalnym charakterze działalności zbywcy może przesądzić bowiem jedynie szereg innych okoliczności, które powodują, że aktywność podmiotu w przedmiocie zbycia działek jest porównywalna do działań podmiotów profesjonalnych. Chodzi zatem o taką działalność podmiotu, która polega na aktywnych działaniach w zakresie obrotu nieruchomościami.

Zakreślając szerzej omawiany temat – przed sprzedażą nieruchomości właściciel może podejmować działania przygotowawcze, np. wystąpić o zatwierdzenie podziału nieruchomości na mniejsze działki budowlane i doprowadzenie do wydzielenia działki pod drogę, oraz inicjować postępowania administracyjne w sprawie zmiany funkcji nieruchomości z rolnej na budowlaną – stanowisko sądów administracyjnych. Tego rodzaju działania, oraz ilość wydzielonych działek, same przez się nie dają podstaw do zakwalifikowania, że są one typowe dla działań „handlowca” i nie będą powodowały uznania osoby fizycznej za podmiot prowadzący działalność gospodarczą sensu stricto.

Chodziło zatem o określenie źródła przychodu z tytułu sprzedaży działek przez Wnioskodawcę.

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok NSA z dnia 23 maja 2024 r. o sygn. akt II FSK 1016/21) uzyskane w tym zakresie daje pozytywne prognozy w kontekście  kształtowania się linii orzeczniczej i jest życzliwe dla podatnika, być może z czasem też ociepli wizerunek organów podatkowych w  wydawanych przez nie interpretacjach indywidualnych:

„Nie sposób więc przyjąć, że kryterium rozgraniczającym prowadzenie działalności gospodarczej od niestanowiącej takiej działalności sprzedaży składników majątku osobistego, które w przeszłości mogły być nabyte właśnie w celach tezauryzacyjnych (o takim celu wspominał Skarżący wskazując na nabycie nieruchomości przed co najmniej 17 lat przez małżonkę), jest w pierwszym przypadku sprzedaż po jak najniższej cenie „w stanie niezmienionym”, a w drugim „podniesienie atrakcyjności działek” i „dążenie do maksymalizacji zysku”. Przyjęcie takiego założenia i posługiwanie się tego rodzaju argumentacją jest nierzeczywiste i przeczy doświadczeniu życiowemu. Podobnie jak argumentacja nawiązująca do kryterium „podjęcia aktywnych działań” i „korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika”, tak jakby miało to oznaczać, że przy prowadzeniu działalności gospodarczej dana osoba oferuje nieruchomości do sprzedaży, a w przypadku składników majątku osobistego, to ktoś inny pyta właściciela, czy nie ma nieruchomości na sprzedaż.”

Podsumowanie

Uzyskane orzeczenie, oraz wydana w jego następstwie nowa, korzystna dla podatnika interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej nie tylko potwierdza naszą efektywność, ale także przyczynia się do budowania korzystnej linii orzeczniczej w kraju.  Organ podatkowy rozpoznając ponownie nasz wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej wskazał, że w przyszłych transakcjach sprzedaży działek własnych Wnioskodawca będzie działał w ramach sprawowania zarządu nad majątkiem własnym i jednocześnie nie będzie działał jako przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o  podatku dochodowym od osób fizycznych – respektując tym samym pogląd wyrażony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 maja 2024 r. o sygn. akt (II FSK 1016/21) po wniesieniu  skargi kasacyjnej od wyroku sądu I instancji, który niezasadnie przychylił się do pierwotnie negatywnej oceny Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Czytaj kolejny artykuł