Urząd Skarbowy przegrał z nami kolejną bitwę o przedłużenie klientowi terminu zwrotu VAT
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z 5 listopada 2024 r. (sygn. akt I SA/Po 439/24) uchylił zaskarżone postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji dotyczące przedłużenia naszemu klientowi terminu zwrotu nadwyżki podatku VAT.
To kolejny sukces klienta, który za pośrednictwem naszej kancelarii wygrał spór z fiskusem. Niezwracanie podatnikom przez urzędy skarbowe VAT-u pod byle pretekstem to niestety nie wyjątek, lecz część szerszego problemu, który nasilił się w ostatnich latach.
Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na niepokojącą praktykę urzędów, które celowo wydają wadliwe postanowienia, bezprawnie przedłużając tym samym termin należnego zwrotu VAT wykazanego w deklaracji, prowadząc w tym czasie postępowanie wymiarowe. Taka sytuacja powoduje, że nawet jeśli podatnik wygra w sądzie sprawę dotyczącą przedłużenia terminu zwrotu VAT, jest to pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ sprawa często kończy się pomyślnie dla niego niestety już po wydaniu decyzji merytorycznej w zakresie VAT.
W niniejszej sprawie pomimo prawomocnego wyroku NSA na korzyść klienta (I FSK 1216/22), wydawane jest przez urząd skarbowy „ponowne postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu”, którym przedłuża się zwrot do daty z pierwotnego – uchylonego przez sądy obu instancji – postanowienia, a zatem wstecz (!). W omawianej sprawie WSA w Poznaniu powstrzymał zapędy fiskusa i wyrokiem z 29 sierpnia 2024 r. sygn. akt I SA/Po 369/24 uchylił zaskarżone postanowienie organu odwoławczego oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji. Polecamy lekturę tego orzeczenia, dostępną m.in. w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (www.orzeczenia.nsa.gov.pl).
Przywołane wyroki są dowodem na to, że sądy nie tolerują nadużywania prawa przez organy podatkowe. Niemniej jednak, podatnicy muszą uzbroić się w cierpliwość i odpowiednio przygotować do obrony swoich interesów. Dla podatników walka o zwrot VAT to nie tylko kwestia formalna, ale często walka o uniknięcie problemów z płynnością finansową. Długotrwałe postępowania i działania urzędów skarbowych podważają zaufanie do systemu podatkowego oraz narażają przedsiębiorców na dodatkowe koszty.