Świadczenia dla spółki z art. 176 KSH

Wynagrodzenie wspólnika, który wykonuje powtarzające się świadczenia niepieniężne dla spółki na podstawie art. 176 KSH nie podlega oskładkowaniu. Interpretacje ZUS wydawane do tej pory nie kwestionowały korzystania z art. 176 KSH.

W jednej z ostatnich interpretacji (z 3 lutego 2023 r., znak DI.100000/43/1292/2022) wynika, że ZUS zaczął kwestionować wprowadzane w spółkach z o.o. klauzule z art. 176 KSH i może zacząć nakazywać zapłatę składek jak od umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu.

ZUS może żądać składek społecznych (czego konsekwencją może być pojawienie się składki zdrowotnej) m. in. w przypadkach, kiedy wspólnik pracuje na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług.

 

 

Argumenty, które podaje ZUS są różne. We wspomnianej wyżej interpretacji ZUS zwraca uwagę, że czynności opisane we wniosku o wydanie interpretacji miały charakter usługowy i mówi, że wspólnik wykonuje czynności, które są „charakterystyczne” dla świadczenia usług. Podany przez ZUS argument jest niefortunny, dlatego, że w zasadzie każde świadczenie niepieniężne, do którego wspólnik będzie zobowiązany na podstawie art. 176 KSH może mieć charakter usługowy, w tym również takie czynności, które nie budzą żadnych wątpliwości podpadania pod art. 176 KSH np. sporządzenie raz do roku sprawozdania finansowego (jest to typowe powtarzające się świadczenie niepieniężne, które jest niczym innym jak usługą). W związku z tym, nie można za kryterium uznania, czy od danej czynności należą się składki, uznać to czy coś jest usługą, czy nią nie jest.

Bardziej racjonalny argument podawany przez ZUS to kryterium ciągłości danych czynności. Jeżeli uznamy, że nasze czynności mają charakter ciągły, a nie powtarzający się, to nie ma powtarzających się świadczeń niepieniężnym. A co za tym idzie, nawet jeśli w akcie notarialnym zostanie zapisane powtarzające się świadczenie niepieniężne, a zostanie udowodnione, że jest świadczeniem ciągłym, nie będzie wówczas ono wynagrodzeniem z art. 176, lecz wynagrodzeniem z innego tytułu. Wtedy ZUS może oskładkować takie świadczenia.

Jako przykłady usług ciągłych podaje się: najem, dzierżawę, korzystanie przez spółkę z infrastruktury czy też innego rodzaju rzeczy należących do wspólnika. Generalnie, usługa ciągła to usługa, w której nie występują uchwytne przerwy pomiędzy wykonywanymi czynnościami. Nie będzie to wtedy wynagrodzenie w ramach artykułu 176 KSH.

Skoro ZUS wydał taką interpretację, to może się zdarzyć, że po kontroli w spółce wyda decyzję nakazującą zapłatę składek od świadczeń niepieniężnych, uznając je za świadczenie usług w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Czytaj kolejny artykuł